AZÉRT ESZEL, HOGY ÉLJ, VAGY AZÉRT ÉLSZ, HOGY EGYÉL?
Mindig is szerettem enni. Nem emlékszem olyan időszakra, amikor nem voltam valamilyen módon megszállottja az ételeknek. “Mi van vacsorára?” volt az egyik kedvenc kérdésem a “Kaphatok ebből még?”, kérdés mellett. És persze a “Mi a desszert?”.
Az ételek típusa és az adagok Édesanyám szigorú kontrollja alatt álltak. Mindenki kapott egy “adagot” és ez volt minden, amit kaphattál. 13 éves koromban diétára fogott és elkezdett a “jó”, illetve “rossz” ételekről tanulni. Nem voltam túlságosan sikeres az első diétában, mert a barátaimmal megálltunk chips-ezni és sütizni minden nap iskola után.
Dacára annak, hogy a diéta nem működött, ami rám ragadt az az elgondolás, hogy diétáznom kell és vannak “jó”, illetve “rossz” ételek. Minden az ételek és az evés körül bírálat tárgyává vált. Terveztem és vitatkoztam magammal. Minden alkalommal, amikor “rossz” ételt ettem lehordtam magamat. Bele kerültem a büntetés-jutalmazás körforgásba az evéssel és ételekkel kapcsolatban. Őrülten diétáztam, hogy fogyjak egy kicsit, aztán kontroll nélkül ettem.
Soha nem merült fel bennem, hogy nem kéne bevennem a “szakértők” bármilyen elgondolását a “jó” és “rossz” ételekről. Az az ötlet, hogy én tudhatom, mi a legjobb a testemnek szembe ment mindennel, amit korábban mondtak nekem.
Te hogyan vagy ezzel? Ismerősen hangzik ezek közül bármi? Bevetted azt, amiről a “szakértők” eldöntötték, hogy igaz rád és a testedre?
Íme, néhány dolog, amit szakértők és kliensek mondtak nekem, mint “igazságok” az ételekről:
– A cukor rosszat tesz neked. (Ez érdekes, szem előtt tartva azt, hogy a glükóz (egyszerű cukor) az, amit adnak, ha kórházba kerülsz.)
– A só rosszat tesz neked. (Alacsony a vérnyomásom és arra jutottam, hogy az egyik dolog, ami segít nekem, ha sok sót eszem. Érdekes módon, később egy orvos is megerősítette, hogy jó ötlet volt.)
– A tojás rosszat tesz neked. (Megfigyelted, hogy az orvosok mostanság azt javasolják, egyél néhány tojást hetente?)
– Ne egyél este 6 óra után. (Akkor, miért nem beteg, vagy hal meg mindenki Franciaországban és Spanyolországban?)
Érted, ugye? Minden ilyen “igazság” a “jó” és “rossz” ételekről csak valaki más nézőpontja.
“Nos, mi a helyzet a tudományos kutatásokkal?” – kérdezheted. Kérlek, ne hagyd abba a kérdezést ezen a ponton. Kérdezd meg: Ki szerepel a tanulmányban? Milyen szintű eredményeket tettek jelentőségteljessé? És… miért kéne, hogy ami másnak igaz szükségszerűen nekem is az legyen?
Mi van, ha a tested valami mást követel, mint amit a tanulmányok mondanak és amit a “szakértők” tanácsolnak? Mi van, ha a tested valójában intelligens és képes arra, hogy megmondja, mire van szüksége, ha megtanulod meghallani? Megváltoztatná-e ez a dolgokat számodra és a tested számára? Hajlandó lennél megfontolni, hogy elkezdj a testedre hallgatni? És a legfontosabb: Hajlandó lennél elkezdeni bízni magadban? Hajlandó lennél a saját a magad szakértőjévé válni?
Magadra vetted-e a fenti realitások és nézőpontok némelyikét az ételekről és az evésről:
Nézd meg ezt a tesztet gyors ellenőrzésképpen, hogy hogy állsz a nézőpontjaiddal:
Eredmények.
Ha ezek közül a kérdések közül – a 3. kivételével – bármelyikre „igen”-nel válaszoltál, akkor lehet, hogy érdemes megfontolnod a nézőpontjaid teljes átalakítását a táplálkozás, az ételek és a test körül.
*******************
Fordította: Vona Kitti CF (Minősített Access Consciousness® Facilitátor)
Cikk angolul (forrásom): kattints IDE
Képek: www.123rf.com (fizetett jogtiszta képek)
HA MÉLYEBBEN MEGISMERKEDNÉL AZ ACCESS CONSCIOUSNESS® MÓDSZERÉVEL ÉS MÉG TÖBB ESZKÖZZEL, AKKOR ITT TALÁLSZ PROGRAMOKAT VELEM
(Access Bars®, Testkezelések, Facelift®, 4 napos Alapozó®, Tisztító esték)